Voor de bel: Amerikaanse beleggers hervinden hun cool 

Doctor Filling Syringe with Vaccine

Biotechbedrijven ongerust over nieuwe Amerikaanse minister voor gezondheid. Floridienne floreert, Vranken-Pommery antichambreert. 

Zowel de Aziatische als de Europese beurzen werden maandag lager gestuurd door angst voor de extra invoertarieven die Trump woensdag zou aankondigen. Ook de Euro Stoxx 50 en de Bel20 verloren 1,6%. Wall Street startte ook erg negatief, maar anders dan de voorbije weken en maanden hervonden de Amerikaanse beurzen hun bekende cool. Tegen het slot noteerde de S&P 500 index 0,55% in de plus. De Nasdaq bleef steken op een verliesje van 0,14%. De grote AI- en technologieaandelen konden niet herstellen. Ook de nieuwste AI-aanwinst CoreWeave brak geen potten. Na een tegenvallende IPO-prijs vrijdag dook de koers direct lager en gisteren nog eens met 7%. De rode lantaarn was echter voor de vaccin- en biotechaandelen nadat een sleutelfiguur van de Food and Drug Administration (FDA) gedegouteerd opstapte. Met Robert F. Kennedy junior stelde Donald Trump een antivaxer aan als zijn minister van gezondheid. Moderna, dat het effectiefste covidvaccin ontwikkelde, zakte even 15%. Bij het slot was dat verlies gehalveerd. In Brussel publiceerden nog twee bedrijven op de valreep jaarresultaten. Floridienne floreert met een recordwinst met dank aan dochter BioFirst voor natuurlijke bestuiving en bescherming van gewassen. Voor Champagnegroep Vranken-Pommery was 2024 alweer geen feestjaar met een 10% lagere omzet en een winst die volledig werd geconsumeerd door de oplopende intrestlasten. 

Vandaag is het uitkijken naar het cijfer over het vertrouwen en de activiteit in de Amerikaanse industrie van het Institute of Supply Management (ISM). Men verwacht na twee opeenvolgende maanden met een cijfer boven 50 punten een daling tot 49,5 punten wat zou duiden op een lichte krimp. Door de ‘tarieventerreur’ van Trump is er grote onzekerheid bij de bedrijven en is de vraag of het vertrouwen niet veel meer is afgenomen. In Azië startte zowel Hong Kong als Japan vandaag positief met kleine winsten. De Europese beurzen kunnen mogelijk ook herademen. Grootgrutter Colruyt liet vanochtend weten dat het alle opties bekijkt voor zijn activiteiten in Frankrijk. Met andere woorden: ze zetten de Franse activiteiten in de etalage. We zijn benieuwd hoe de koers hierop zal reageren.

Floridienne bestuift de winst 

Met een beurskapitalisatie van 657 miljoen euro is holding Floridienne naar Belgische normen niet piepklein, maar met nog geen 19% vrij verhandelbare aandelen is de handel toch beperkt. De investeringen en overnames van de voorbije jaren lonen wel, want gisteren maakte Floridienne op de valreep een recordnettowinst van 15,7 miljoen euro of 16,07 euro per aandeel bekend over 2024. Met BioFirst heeft de holding een wereldspeler in bestuiving van gewassen en biologische bestrijding van plagen in handen. Floridienne bezit met SNAM ook een bedrijf dat batterijen recycleert. Ook hier werd geïnvesteerd in uitbreiding van capaciteit. De holding overweegt SNAM naar de beurs te brengen en verwacht voor dit jaar voor de groep een verdere klim van de winst.

Champagne maar geen feest 

Ook de Belgisch-Franse champagnegroep Vranken-Pommery wachtte tot de laatste dag om gisteren na beurstijd nog net op tijd de jaarresultaten bekend te maken. Die waren zoals verwacht niet goed met een daling van de omzet van 10,2% tot 304 miljoen euro. De vraag verzwakte en de oogsten in de wijngaarden waren al niet al te best. Vranken-Pommery, dat overigens in het verleden Pommery kon overnemen van de Franse luxegroep LVMH, zag de operationele winst 8% zakken tot 35,7 miljoen euro. Vranken-Pommery heeft als nadeel dat het permanent een grote voorraad Champagne moet laten rijpen. Daarvoor torst de groep hoge schulden, waarvan de intresten bijna de volledige operationele winst wegvaagden. Niet erg comfortabel, mocht de rente verder klimmen.

Wist je dat…

de goudprijs gisteren het zoveelste record op rij neerzette en met een klim van zowat 19% in dollar het beste kwartaal kende sinds 1986?

Published in Nieuws

Reacties

  1. Colruyt onderzoekt alle opties voor Franse activiteiten. Ha, ze gaan het verkopen dus! Benieuwd naar koersreactie, wellicht positief al is het ook een mislukking eigenlijk want niet rendabel geworden (netto)
    .

    1. Dit is ook wel belangrijk China Manufacturing Growth Hits 4-Month High. De dag ervoor verscheen een andere PMI, die ook ook beterschap wees, maar op iets lager niveau. Het is wel wat met al die verschillende enquêtes die hetzelfde meten. Als arme verslaggever en lezer moet je je hoofd erbij houden …maar de signalen wijzen op hetzelfde: China kruipt stilaan uit een diep dal, terwijl de VS erin valt.

      The Caixin China General Manufacturing PMI rose to 51.2 in March 2025, up from February’s 50.8, surpassing expectations of 51.1. This marked the highest reading since last November, with output growth accelerating amid a sustained rise in new orders, while employment increased for the first time since August 2023.